Värmeböljan som håller i sig hela veckan och även till i början av nästa vecka som det ser ut just nu innebär att brandkårerna mobiliserar för att hantera bränder i skog och mark.
Det finns extrem risk för mark- och skogsbränder just nu, eldningsförbud är utfärdat. Förra veckan inträffade flera bränder i kommunen, varav en omfattande i Odensala. För räddningstjänsterna i länet innebär det att man mobiliserar mot skogsbränder rapporterar SVT Stockholm: – Det finns en skala mellan ett och fem och just nu ligger vi utanför skalan vilket betyder att vi har extremt väder, säger Lars-Göran Uddholm, brandchef vid Södertörns brandförsvar, till SVT.
Risk för storbrand Risken finns att vi kan få en brand som den i Västmanland för några år sedan i Stockholm. Den branden inträffade i juli, nu är vi bara i maj, poängterar Lars-Göran Uddholm, brandchef. Han uppmanar boende i länet att respektera eldningsförbudet. Brandkåren har också säkerställt att man har mer personal än vanligt att tillgå vid en brand. Strategin är att släcka varje brand så fort som möjligt för att kunna rycka vidare på nästa larm. – Respektera eldningsförbudet. Det är förbjudet att elda i skog och mark och det är jätteviktigt att man respekterar det. En glödande cigarettfimp kan mycket väl orsaka en brand, fortsätter Lars-Göran Uddholm.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.
Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.
Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.
Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.
Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.
Notiser Lokalpolisområde Sollentuna som Sigtuna kommun hör till uppmanar trafikanter att undvika att ge sig ut på vägarna med anledning av det rådande vädret med Gul varning från SMHI.
Blåljus En trafikolycka inträffade på väg 263 i höjd med Erikssund i Sigtuna kommun. En personbil körde in i mitträcket och polisen var på väg till olycksplatsen.
Nyheter En 16-årig flicka döms till sluten ungdomsvård efter att ha skjutit mot en lägenhet i Södertälje i somras. Hon är en av totalt 13 personer som döms för grova vålds- och narkotikabrott kopplade till gängkriminalitet, rapporterar SVT Stockholm.