Foto: MMS-Bild

Bränder i hela kommunen

Ett flertal bränder har under tisdagen blossat upp i kommunen.

Under förmiddagen larmades brandkår till två bränder i Sigtuna, först brann 300-400 kvadratmeter i skogen bakom Sigtuna Folkhögskola, kort därpå brann det ca 200 kvadratmeter i Bränbos skog. Vid 14-tiden larmades brandkår och polis till en  brand Steninge. Den senaste branden rör Flottviksvägen i Rävsta som brandkår larmats till 14.50.
Man ska vara väldigt försiktig med just fimpar, hur man grillar och liknande. Det räcker att det far lite glöd från en grill och antänder det här pollen så sprider det sig med vinden, säger Toni Frank, ledningsbefäl på Storstockholms brandförsvar, till SVT Stockholm

Ytterligare larm om brand kom gällande Valstas elljusspår samt att elden bakom Sigtuna folkhögskola blossat upp igen vid 17-tiden.

Bränderna rasar i hela länet, det rörde sig vid 16.30-tiden om ett 20-tal bränder samtidig enligt SVT Stockholm. Orsaken verkar vara de vita fluffiga aspfröna som ligger på marken. Fröna är väldigt lättantändliga och när man kastar fimpar eller sätter eld i fröna så antänds gräs och sprider sig snabbt.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.