Brand i papperskorg på VäringaskolanFoto: Magnus Granhagen

Brand på skola utreds som mordbrand

Brandkår larmades till en brand på Väringaskolan under eftermiddagen: - Det är en anmälan om mordbrand upprättad, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral.

Vid 16.50-tiden larmades brandkår till en brand på Väringaskolan i Sigtuna. Det var rökutveckling i lokalerna sedan det brunnit i en papperskorg. De materiella skadorna är okända men brandkår vädrade ut och lämnade över till polis för vidare hantering. Under torsdagsmorgonen uppger polisen att en anmälan om mordbrand upprättats. Man ser ingen naturlig orsak till branden. Personal på skolan hade lyckats släcka först innan brandkår tog vid.

Uppdaterad 7.50

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening