Vid 22-tiden kallades brandkår till Norrsundavägen i Rosersberg med anledning av en brand.
Strax efter klockan 22 larmades brandkår till Rosersberg med anledning av en brand mellan Preem och Norrsundavägen i Rosersberg. Enligt Räddningscentralen ska den ha orsakats av några undgomar som eldade någon typ av brasa eller lägereld. Det föranledde dock inget polisiärt och elden släcktes snabbt. Under söndagen var det en annan brand i Sigtuna på omkring 50×50 meter som tog en del av brandkårens uppmärksamhet. Vinden gjorde att den spred sig i kombination med den torra marken. Det råder sedan 10 dagar tillbaka eldningsförbud i bland annat Sigtuna kommun.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.