Vid 22-tiden kallades brandkår till Norrsundavägen i Rosersberg med anledning av en brand.
Strax efter klockan 22 larmades brandkår till Rosersberg med anledning av en brand mellan Preem och Norrsundavägen i Rosersberg. Enligt Räddningscentralen ska den ha orsakats av några undgomar som eldade någon typ av brasa eller lägereld. Det föranledde dock inget polisiärt och elden släcktes snabbt. Under söndagen var det en annan brand i Sigtuna på omkring 50×50 meter som tog en del av brandkårens uppmärksamhet. Vinden gjorde att den spred sig i kombination med den torra marken. Det råder sedan 10 dagar tillbaka eldningsförbud i bland annat Sigtuna kommun.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.