Brand i Rosersberg

Vid 22-tiden kallades brandkår till Norrsundavägen i Rosersberg med anledning av en brand.

Strax efter klockan 22 larmades brandkår till Rosersberg med anledning av en brand mellan Preem och Norrsundavägen i Rosersberg. Enligt Räddningscentralen ska den ha orsakats av några undgomar som eldade någon typ av brasa eller lägereld. Det föranledde dock inget polisiärt och elden släcktes snabbt. Under söndagen var det en annan brand i Sigtuna på omkring 50×50 meter som tog en del av brandkårens uppmärksamhet. Vinden gjorde att den spred sig i kombination med den torra marken. Det råder sedan 10 dagar tillbaka eldningsförbud i bland annat Sigtuna kommun.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.