Foto: Magnus Granhagen

Brand i restaurang

Brandkår larmades till Sigtuna hamn under natten med anledning av en brand i en restaurang: - Det är rubricerat som mordbrand.

Vid 1-tiden under natten larmades brandkår till Våfflan i Sigtunas hamn där det började brinna. En hamnvakt som var i närheten hade lyckats släcka innan brandkår kom till platsen. Omfattningen är oklar men platsen var avspärrad för teknisk undersökning under morgonen. Polisen meddelar på morgonen att det är ett inbrottslarm som först gått, i samband med det har det börjat brinna. Det är just nu rubricerat som mordbrand preliminärt enligt Polisen.

Uppdaterad 7.56

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.