Ett bråk uppstod vid lunchtid ombord på ett tåg mot Uppsala.
Vid 12.15-tiden kallades polis till Arlanda Central sedan ett tåg mot Uppsala stannat på grund av ett bråk ombord. Enligt polisen har en av de inblandade fått ett knytnävsslag på ögonbrynet och blöder och den som utdelade slaget greps. Efter att polis identifierat och hållit förhör med den misstänkte släpptes han men han är fortfarande misstänkt för misshandel.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.