Ett bråk uppstod på en buss i Märsta där en busschaufför knuffades av en resenär.
Polis kallades till Märsta med anledning av att en resenär uttalat ett hot mot en chaufför samt knuffat till honom. Bråket avbröts av andra passagerare varpå resenären gick ut och satte sig i busskuren tillsammans med ordningsvakter som kommit till platsen. Polisen fick tillkallas och prata med både chaufför och resenär. Man har medlat mellan dem, det är oklart om det upprättats en anmälan om brott.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.