Foto: Genrebild

Bråk i hundrastgård

Polisen kallades till en hundrastgård i Märsta vid 12-tiden sedan två hundägare hamnat i bråk.

Två hundägare hamnade i dispyt om hundarna i en hundrastgård i Märsta vid 12.15-tiden. Efter den verbala dispyten gick det enligt Polisen över i handgripligheter. När patrullen kom till rastgården hade en av de inblandade redan lämnat platsen. De båda hundägarna har dock anmält varandra för ofredande alternativt ringa misshandel.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.