Bostadsrättspriserna går upp för första gången på nio månader.
Priserna på bostadsrätter har sjunkit sedan i september 2019, men efter nio månaders nedgång och trots coronakrisen så är det nu en uppgång enligt Newsworthy. Priserna går upp med en procent. 143 bostadsrätter såldes i kommunen under maj-juli till ett snittpris av 2 miljoner kronor. Ifjol gjordes 136 affärer vid samma period.
När det gäller villor har det varit låg aktivitet med bara 56 försäljningar, något som är under snittet för perioden historiskt sett. Förra året såldes 80 villor vid samma period, snittpriset för en villa i kommunen är nu 4,9 miljoner kronor vilket är en nedgång med en procent.
Blåljus På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.
Politik Kommunledningen presenterade på torsdagen sitt förslag till mål och budget för 2026. Förslaget innehåller bland annat satsningar på skola, omsorg, trygghet och folkhälsa samt en skattesänkning för andra året i rad.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.