Foto: Pressbild

Bostadsrättspriser går upp

Bostadsrättspriserna går upp för första gången på nio månader.

Priserna på bostadsrätter har sjunkit sedan i september 2019, men efter nio månaders nedgång och trots coronakrisen så är det nu en uppgång enligt Newsworthy. Priserna går upp med en procent. 143 bostadsrätter såldes i kommunen under maj-juli till ett snittpris av 2 miljoner kronor. Ifjol gjordes 136 affärer vid samma period.

När det gäller villor har det varit låg aktivitet med bara 56 försäljningar, något som är under snittet för perioden historiskt sett. Förra året såldes 80 villor vid samma period, snittpriset för en villa i kommunen är nu 4,9 miljoner kronor vilket är en nedgång med en procent.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.