Det har varit flera incidenter de senaste åren i övergången.Foto: MMS-Bild/Arkiv

Bommarna går ner för gott över Slottsvägen

Nu finns det ett datum för när järnvägsövergången Slottsvägen i Rosersberg stängs av, 20:e november är bommarna nere för gott.

Som märsta.nu rapporterad för några veckor sedan så kommer järnvägsövergången Slottsvägen i Rosersberg att stängas av och kommunen samt Trafikverket enas om en ny brolösning eftersom järnvägsövergången varit problemfylld med flera incidenter rapporterade. Från och med 20:e november är bommarna nere för gått, trafiken leds istället om via Skansvägen och Metallvägen ut till Norrsundavägen. Först 2021 väntas byggstart för lösningen med en bro över järnvägen.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.