Foto: Illustration/VI Vinvest AB

Bollen i rullning för vattenlandet

Bollen är i rullning för vattenlandet i Rosersberg sedan Kommunstyrelsen beslutat om planuppdrag.

Kommunstyrelsen beslutade förra veckan att gå vidare med planerna för Vattenlandet i Rosersberg. Man har gett i uppdrag åt Bygg- och trafiknämnden att genom planläggning pröva förutsättningarna för vattenland på fastigheten Vallstanäs 2:344 i Rosersberg. Stadsbyggnadskontoret kommer att utarbeta ett förslag till detaljplan.

Kommunstyrelsen var enig från vänster till höger. Ett problem är att det finns fornlämningar i området varav en utgrävning bör ske. En park ska även anläggas på området med bullervall i form av växter. Vi Invest planerar att lösa parkeringssituationen med 400 platser under det hotell man vill bygga i anslutning till vattenlandet.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.