Foto: Illustration/VI Vinvest AB

Bollen i rullning för vattenlandet

Bollen är i rullning för vattenlandet i Rosersberg sedan Kommunstyrelsen beslutat om planuppdrag.

Kommunstyrelsen beslutade förra veckan att gå vidare med planerna för Vattenlandet i Rosersberg. Man har gett i uppdrag åt Bygg- och trafiknämnden att genom planläggning pröva förutsättningarna för vattenland på fastigheten Vallstanäs 2:344 i Rosersberg. Stadsbyggnadskontoret kommer att utarbeta ett förslag till detaljplan.

Kommunstyrelsen var enig från vänster till höger. Ett problem är att det finns fornlämningar i området varav en utgrävning bör ske. En park ska även anläggas på området med bullervall i form av växter. Vi Invest planerar att lösa parkeringssituationen med 400 platser under det hotell man vill bygga i anslutning till vattenlandet.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.