Boende på Vikingavägen är upprörda över den höjda P-avgiften.Foto: Press/SigtunaHem
Boende upprörda över höjd P-avgift
Boende på Vikingavägen är upprörda över att P-avgiften höjts av SigtunaHem från 100 till 170 kronor i månaden.
SigtunaHem svarade i samband med hyresöverenskommelsen med att höja avgiften på P-platserna. Detta har drabbat Vikingavägen som sett en höjning från 100 kronor till 170 kronor. Något som upprört de boende. Enligt ett svar från SigtunaHem är det första gången sedan 2004 som avgifterna höjs i det aktuella området. Prishöjningen är nu anpassat att vara på samma nivå som månadshyran för en fast P-plats.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Politik Kommunledningen presenterade på torsdagen sitt förslag till mål och budget för 2026. Förslaget innehåller bland annat satsningar på skola, omsorg, trygghet och folkhälsa samt en skattesänkning för andra året i rad.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.