Karsten Bjärbo (KD)Foto: Sigtuna kommun

Bjärbo hotades att bli nedkastad på spåret

Karsten Bjärbo är en av flera ledande stockholmspolitiker som hotats. - Jag valde att inte polisanmäla av rädsla för att hotet skulle eskalera, säger Karsten till Radio Stockholm.

Radio Stockholm rapporterar om att flera ledande politiker i länet hotats. En enkät till 223 politiker i länet som 70 procent svarat på har cirka hälften uppgett att de har hotats. En av dessa är Karsten Bjärbo (KD) som konfronterades vid tågperrongen. Någon kom fram till honom och hotade honom att han skulle kasta ner honom på spåren. Karsten valde att inte polisanmäla av rädsla för att hotet skulle eskalera i sådana fall. Hot mot politiker är att betrakta som ett hot mot vår demokrati enligt Isak Hjortzberg, gruppchef för Demokrati- och hatbrottsgruppen.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.