Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Bilrån i Märsta

En person rånades på sin bil vid Circle K i Märsta av två personer med vapenliknande föremål under natten: - De stod och väntade runt hörnet, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

Det var vid 1.20-tiden som polis larmades till Valstavägen vid Circle K med anledning av att en person uppget att denne rånats på sin bil. Två gärningsmän hotade till sig bilen med hjälp av ett vapenliknande föremål som de visade upp.
Därefter lämnade de platsen och polisen har larmat ut bilen. En anmälan om grovt rån har upprättats. Ingen är i skrivande stund gripen.

I samband med att gärningsmännen körde iväg ska de ha backat in i en bil som stod och tankade. Polisen har inga spår efter gärningsmännen. Det rör sig om en Nissan Qashqai.

Uppdaterad kl. 10.02

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.