Foto: Jamshid Jamshidi

Biljakt förbi Märsta

En förare som vägrade stanna i samband med poliskontroll på E4:an satte fart från Knivsta mot Stockholm förbi Märsta.

Tidigt i morse skulle en bil stoppas för kontroll på E4:an i Knivsta, föraren vägrade dock stanna utan satte gasen i botten. Färden gick i höga hastigheter rapporterar Aftonbladet, uppemot 180 kilometer i timmen. Polispatrullen avbröt jakten i höjd med Rotebro, föraren tappade kontroll över bilen i Solna där han voltade. Han klarade sig dock utan skador men är misstänks för olovlig körning, vårdslöshet i trafik och för att ej ha stannat på polismans tecken. Föraren är minderårig enligt tidningen.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.