ArkivbildFoto: Magnus Granhagen/Bingofoto

Bilbrand i Valsta

Två bilar brann under natten i Valstavägen: - De har inte börjat brinna av sig själva, så mycket vet vi i alla fall, säger Mats Almquist, vakthavande befäl på regionledningscentralen i Stockholm, till Aftonbladet.

Brandkår fick in larm om branden vid 1.30-tiden natten mot torsdagen. Även polis åkte ut till platsen och efter 30 minuter var branden under kontroll skriver Aftonbladet. Risken fanns att det skulle sprida sig till andra bilar annars:
– När bilar brinner går det väldigt fort. Det finns så mycket i en bil som brinner snabbt, så oftast blir de helt förstörda, säger Mats Almquist, vakthavande befäl på regionledningscentralen i Stockholm, till tidningen.

En anmälan om skadegörelse genom brand upprättades men det finns inga misstänkta för brottet just nu.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.