Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Bilar brann i Valsta

Ett flertal bilar brann på Sleipnergatan i Valsta under natten.

Strax före midnatt larmades brandkår till Sleipnergatan med anledning av en bilbrand, branden hade hunnit sprida sig till intilliggande bilar och minst två bilar totalförstördes. Sleipergatans parkering har de senaste månaderna drabbats av ett flertal bilbränder. En anmälan om skadegörelse genom brand har upprättats.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.