En personbil körde av Måbyleden på onsdagskvällen.
Vid 21.20-tiden körde en bil av Måbyleden vid korsningen in till Broby. I samband med avåkningen kördes två lyktstolpar ner vid Gång- och cykelvägen. Föraren i bilen kunde ta sig ut för egen maskin och förhördes av polis när märsta.nu anlände till platsen. Lyktstolparna får lagas av väghållaren men elektriker fick kallas ut för att säkerställa att de inte är strömförande.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.