Bilen brann i gräsplätten mellan Idungatan och Kunskapens husFoto: Magnus Granhagen

Bil brann efter att ha kört runt på gångvägar

Polis larmades till Valsta under natten med anledning av att en bil kört runt på gångvägar.

Brandkår larmades till en brand i Valsta där en bil stod på gräsplätten mellan Kunskapens hus och Idungatan. Hur den hamnat där är oklart, men polis fanns på plats för att eventuellt upprätta en anmälan om skadegörelse genom brand. Bilen behövde efter släckning bärgas från platsen.

Upprinnelsen till branden är att bilen kört runt på gångvägar i Valsta vid 2.45. När föraren stannade bilen började den brinn. Föraren lämnade dock platsen och har inte lokaliserats.

Uppdaterad 7.55

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.