Bosse Andersson (C) håller i ordförandeklubban i samband med landstingsfullmäktigeFoto: SLL

Beslut från landstingsfullmäktige

Under tisdag-onsdag pågår budgetfullmäktige i Stockholms läns landsting och redan under första dagen fattades viktiga beslut som rör länets invånare.

Flera lokala politiker från Sigtuna är ledamöter i landstingsfullmäktige som under 11-12 december hanterar budgeten för 2019. Bosse Andersson (C) är en av ordförandena, Ann Bly Lässman (S) och Olov Holst (M) är andra deltagare från kommunen.

Det som har klubbats är bland annat en investeringsbudget på 15,7 miljarder i främst sjukvård och kollektivtrafik. 160 miljoner ska gå till en riktad insats för busstrafiken bland annat under 2019. SL-kortet höjdes till 890 kronor i samband med sammanträdet, det ska även införas mobil kundservice som ska informera resenärer på plats i samband med föreningar. En annan satsning är trygghetscentralen, fler ordningsvakter i kollektivtrafiken och utökad kameraövervakning.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.