Dumpade batterier i MärstaFoto: Insändarbild

Batterier dumpades på gatan

Någon har dumpat batterier utanför en återvinningsanlägging i Märsta: - Har vi inte kommit längre än så här, frågar sig märstabon Kattis.

Märstabon Kattis sågen påse dumpade batterier utanför en återvinningscentral i centrala Märsta. Hon reagerade starkt. Batterier är farligt avfall och skadligt för naturen. Det finns särskilda platser där man kan lämna tillbaka batterier:
– Har vi inte kommit längre än så här, eller bryr sig folk inte alls? Farligt avfall rätt ner i på asfalten. Vår fina natur och så finns det ”nötter” som sabbar allt…Skäms på er alla nu som förstör natur med att kasta farligt avfall, säger Kattis till märsta.nu

”Alla möjligheter att återvinna”
Maria Vikström Nordmark, avfallsstrateg på Sigtuna Vatten och Återvinning, blir också ledsen när hon får se bilden. Men som tur är är det inte ett vanligt förekommande fenomen i kommunen. Sigtuna Vatten & Återvinning arbetar tillsammans med kommunen, butiker och fastighetsägare för att man ska lämna in sina batterier.
– Vi tillhandahåller alla möjligheter till att våra invånare ska kunna lämna in sitt avfall/farliga avfall på ett korrekt och säkert sätt – och ändå så gör man så här, säger Maria till märsta.nu

Skadar naturen
Att dumpa batterier i naturen eller direkt på gatan kan innebära en negativ miljöbelastning om avfallet inte tas om hand på rätt sätt. Maria Vikström Nordmark skulle själv ta sig till den aktuella återvinningscentralen för att se över situationen. Det kan röra sig om en trasig batteriholk som måste repareras exempelvis:
– Det innebär kostnader för kommunen eller fastighetsägaren att städa och sanera och dessa tas ut via skattsedel eller hyra.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.