Foto: Genrebild/Daniel Iskander
Pernilla Bergqvist (L)Foto: Pressbild

Barns omsorgstid påverkas inte av arbetslöshet hos förälder

Om vårdnadshavare drabbas av arbetslöshet under rådande coronakris så kommer barnen omsorgsplats på förskola inte att påverkas.

Ett beslut i Barn- och utbildningsnämnden innebär att att barn inte kommer drabbas av minskad omsorgstid i förskolan om föräldern blir arbetslös. En tillfällig ändring av vistelsetiden träder i kraft vilket gäller barn som har en befintlig placering under 2020. Från 2021 gäller ordinarie regler:
– Barn som har en plats på förskola eller fritids ska inte drabbas av att föräldrarna blir arbetslösa under den rådande pandemin. Det är viktigt att barnen får fortsätta komma till förskolan eller fritids som en trygghet och en normalitet i sin vardag. Det är många familjer som drabbas hårt av effekterna av pandemin och därför är det särskilt viktigt att barnen rätt till förskola och fritidshem upprätthålls, säger Pernilla Bergqvist(L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden i Sigtuna kommun

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.