Foto: Daniel Iskander/Genrebild

Barnfamiljer får extra bostadstillägg

Familjer med bostadsbidrag får ett extra tillägg: - I många av familjerna i vår kommun har en löntagare blivit av med jobbet, säger oppositionsrådet Marie Axelsson (S).

Regeringen har fattat beslut om ett extra bostadstillägg till barnfamiljer med bostadsbidrag. Bidraget ska betalas ut med ett belopp som motsvarar 25 procent av det preliminära bostadsbidraget. Enligt ett pressmeddelande från Socialdemokraterna innebär det att en barnfamilj kan få upp till 1325 kronor per månad. Lagändringen väntas träda i kraft 1:a juni och pågår under perioden juli-december 2020.
– I många av familjerna i vår kommun har en löntagare blivit av med jobbet. Trots det måste fortfarande hyran in, mat ska köpas och räkningar ska betalas. Det här tilläggsbidraget gör livet lite lättare för många av våra barnfamiljer, kommenterar oppositionsrådet Marie Axelsson (S)

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.