Foto: MMS-Bild/Arkiv

Barn satt i förarens knä på E4:an

Under tisdagsförmiddagen stoppade polisen en bil där föraren körde med ett barn obältat i knäet.

Polisen utfärdade en bot på 2500 kronor till föraren som under tisdagsförmiddagen färdades på E4:an förbi Rosersberg på grund av att denne hade ett barn som uppskattades vara under fem år. Stoppet skedde vid. 9.30-tiden och det är en förares ansvar att se till att minderåriga färdas på ett säkert sätt och sitter bältade.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening