Bajsattacken på Arlanda är fortfarande under utredning: - Vi vet inte varför någon gjort det här, säger Lars Hammarsjö, chef på Arlandapolisen, till Aftonbladet.
Under två dagar förra veckan upptäckte polisen att deras gemensamma utrymmen var nedkletade med bajs, det var en passkur och ett lunchrum. Två anmälningar ha upprättats rapporterar Aftonbladet och polisen ser allvarligt på saken: – Det är allvarligt på två sätt, det ena att det är fruktansvärt dåligt för arbetsmiljön att ha bajs på sin soffa. Det andra är att vi har missat den här personen som mår så här dåligt och gjort detta, säger Lars Hammarsjö, chef på Arlandapolisen.
Arlandapolisen har uppmanat sina anställda att vara uppmärksamma för att hitta den person som logger bakom brotten. Hammarsjö vill se ett stop för bajsattackerna. Varför och vilken polisanställds som utfört det är en gåta. Men man kommer att kontrollera de passerkort som använts för att ta sig in i de aktuella utrymmena. Chefsåklagare Marianne Nordström leder utredningen gällande ringa skadegörelse, men hon är fåordig med hänvisning till förundersökningssekretess enligt Aftonbladet.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.