Arlanda har den gångna helgen haft bagageproblem och ca 1400 väskor har blivit kvar på flygplatsen, rapporterar Aftonbladet.
Ett tekniskt fel i bagagehanteringen inträffade på lördagen på Terminal 5. Felet innebar att ett antal plan lämnade Arlanda utan väskor. SAS räknar med att 800-900 väskor inte kom med enligt Aftonbladet. Apollo tror dock att det kan röra sig uppemot 1400 väskor. Under måndagen arbetade flugbolagen med att få iväg väskorna till resenärer som redan anlänt till sina semesterorter. – Jag har ingenting, varken tandborste, underkläder eller kontaktlinser. Jag ägnade halva dagen i går att åka runt och köpa det nödvändigaste. Det är klart att man kan gå i samma kläder några dagar, men jag skulle ändå vilja veta hur mycket jag ska köpa och om jag får pengarna tillbaka, säger en resenär som Aftonbladet talat med.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.