Axelsson-Zomi som spelat i både Rosersberg och Skånela har gjort klart med spel i KärraFoto: Kärra HF
Axelsson Zomi till Kärra
Förre skånelaiten Gracia Axelsson Zomi som spelat i Boden den gångna säsongen har gjort klart med Kärra som degraderades från SHE.
Det blir besök för Gracia Axelsson Zomi i Vikingahallen igen, de två senaste säsongerna har hon varit i Boden som spelat både SHE och Damallsvenskan. Den gångna säsongen spelade Boden i Damallsvenskan är de slutade i mitten av tabellen. Kärra HF som ramlade ur SHE så det blir inte spel i landets högsta serie för 22-åringen. – I Gracia får vi en mycket explosiv och placeringssäker målvakt, som vi haft ögonen på länge och samtalat med under åren. Det fanns en stor vilja hos Gracia, trots anbud från flera andra elitföreningar att komma till Kärra HH, skriver Kärra på sin hemsida.
Handboll ATG Svenska Cupen har lottats och för Skånelas del blir besök av Svenska mästarna Sävehof för herrarna medan damerna möter fjolårsfinalisten Skara.
Innebandy Fredrik "Pysen" Raschke som varit engagerad i Rosersbergs IK under 18 års tid, varav 15 år i seniorsammanhang, lämnar nu klubben: - Jag har så mycket att tacka Rosersbergs IK, RA19 & innebandyn för! Den har format mig som människa, fostrat mig som ledare & givit mig så många fantastiska bekantskaper & vänner!
Sport Skånela IF och Märsta IK har startat upp ett projekt med idrott för ukrainska flyktingbarn: - Genom denna aktivitet kan vi kanske ge dem en möjlighet att glömma deras, just nu, sorgliga vardag. Vi möjliggör ett s.k ”andningshål” där de endast ska ha fokus på att ha roligt och vara barn, säger Skånelas herrtränare Jimmy Karlsson som är engagerad i aktiviteten.