Marie Axelsson (S), oppositionsrådFoto: Insändarbild/Socialdemokraterna
Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndenFoto: Henrik Nero/Moderaterna

Axelsson kritiserar kommunledningen för ökad arbetslöshet

Socialdemokraterna anser att utvecklingen av arbetslösheten i kommunen är skrämmande och onödig: - Så går det när Sigtuna kommun har en kommunledning som skär ned på våra tidigare fungerande kommunala arbetsmarknadsåtgärder, säger Marie Axelsson (S), i ett pressmeddelande.

märsta.nu rapporterade förra om att arbetslösheten ökar i kommunen. Nu får kommunledningen kritik för hur de agerar i arbetsmarknadsfrågor:
– Minskade resurser på jobbcenter gör att färre hittar vägen till jobb. Detta är en utveckling, som kommer att kosta kommunen mer pengar i form av utbetalningar av försörjningsstöd. Alltså har kommunledningens nedskärningar lett till kostnader och inte någon effektivisering. Dock är det den mänskliga kostnaden som oroar mig mest. Inget barn ska behöva växa upp i ett hushåll där ingen arbetar, säger oppositionsrådet Marie Axelsson (S).

Axelsson kallar utvecklingen för tråkig men inte oväntad.
– Trygghetsarbete består inte bara av ordningsvakter och övervakningskameror. Vi socialdemokrater vill bygga en trygg kommun där alla har jobb och kan betala sin egen bostadskostnaden.

”Regeringens ansvar”
Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Mattias Askerson (M) pekar på att kommunen har färre invånare i utanförskap och bidragsberoende än under S-ledningens tid. Men han menar att ansvaret för att få folk i arbete i huvudsak vilar på staten.
– S/MP-regeringen har slösat bort en högkonjunktur med symbolpolitiska reformer som både är dyra och ineffektiva. När konjunkturen nu vänder har viktiga reformer för fler i arbete och färre i utanförskap uteblivit och vi ser siffrorna gå åt fel håll. Det är beklagligt.

Borde jobba gemensamt
Askersson tycker att Marie Axelssons argumentation om att det är kommunledningens fel med ökad arbetslöshet är beklaglig. Han hade hoppats att hon tillsammans med kommunledningen kunnat driva på regeringen i en mer ”sigtunavänlig” riktning. Istället menar han på att hon populistiskt pekar på kommunledningen i frågor som egentligen ägs av staten, något som hon bör vara medveten om eftersom hon är fd. riksdagsledamot.
– Alliansmajoriteten fortsätter föra en politik för fler i arbete och färre Sigtunabor i utanförskap, det som fattas nu är en regering som gör likadant, säger Mattias Askersson (M).

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.