Avslutning för särskoleeleverna hos Sigtunabygdens Ryttarförenening
Elever från Centralskolans särskola och Arlandagymnasiets särskola hade våravslutning med sina tandemelever hos Sigtunabygdens Ryttarförening.
Eleverna har en gång i veckan under den varmare delen av året besökt Sigtunabygdens Ryttarförening. Då eleverna har funktionshinder är ridningen eller mötet med hästen anpassad efter varje individ. Hästarna Zorka och Mango har stått till hands och de fick under avslutningsfikat morötter, äpplen och knäckebröd innan sommarlovet.
Sigtuna Rotaryklubb har samtidigt bidragit till verksamheten för eleverna, berättar Åsa på SBRF. – Det är verkligen uppskattat av så många och hjälper dessa elever med balans och avslappning i spastiska muskler bland annat. Det är en fantastisk möjlighet att få kunna erbjuda skolorna detta.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.