Mellan 18:e april och 2:a maj har en kommuninvånare avlidit med covid-19.
Antalet dödsfall bland kommuninvånarna med covid-19 mattas av, under perioden 18 april-2 maj avled en person. Totalt i kommunen har 103 kommuninvånare avlidit med covid-19. Åldersstandardiserat per 100 000 invånare är 301,6 vilket är en av landets högsta siffror, bara Älvkarleby och Sundbyberg har högre siffra. Väsby ligger strax efter Sigtuna på plats 4.
Ålderstandardiserat innebär antal dödsfall i relation till befolkningsmängd. Av samtliga avlidna i kommunen har 36 procent varit på särskilt boende och 26 procent bland personer med hemtjänst.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.