Det kommer kosta 500 kronor för den som vill ha matkärlet tömt varje vecka under sommarenFoto: Daniel Iskander
Avfallstaxan höjs sommartid-För den som vill
Nu blir det dyrare att få sitt matkärl tömt varje vecka under sommaren som varit brukligt i kommunen: - Vi har generellt fått in för lite matavfall under sommarmånader – förklarligt då människor är i rörelse på semester, säger Mari Vikström-Nordmark, avfallsstrateg på Sigtuna Vatten och Renhållning.
För 500 kronor kan du få ditt matavfall hämtat varje vecka som vanligt under sommaren. Nu ändrar Sigtuna Vatten och Renhållning villkoren för sophämtningen under sommaren där det tidigare ingått i abonnemanget att matkärlet töms varje vecka. – Vi har under flera år tittat på sommartömningar av matavfall och avvikelser vad gäller renhet och mängder avfall kontra mängden drivmedel som åtgår. Vi har generellt fått in för lite matavfall under sommarmånader – förklarligt då människor är i rörelse på semester med mera. Vi har haft för stora avvikelser på renheten – kärlen har använts till annat avfall – i och med ”att vi tömmer” – men det innebär att vi måste klassa om avfallet till brännbart och det är betydligt dyrare behandling av brännbart avfall. Kärl står ute – men är tomma – så vi kör och tömmer ingenting – även detta en avvikelse, berättar avfallsstrategen Maria Vikström- Nordmark för märsta.nu
Tillhandahåller sommarabonnemang Matavfallet blir till biogas och biojord som läggs ut på åkermark där livsmedel odlas. Därför får man inte ha några eller ens lite föroreningar i matavfallet, i så fall får man klassa om enligt Maria Vikström Nordmark. När så sker drabbar det hela kollektivet med fördyrade kostnader. – Så vi har gjort en undersökning med våra grannkommuner och i våra nätverk och kommit fram till att Sommar-abonnemang, är en tjänst som vi kan tillhandahålla för den som önskar, och då få in matavfall – som är rätt sorterat och vi vet även var vi ska tömma.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.