Foto: Genrebild

Även vuxna drabbade av fetma och övervikt

Sigtunaborna är bland de mest överviktiga i länet enligt Folkhälsomyndigheten.

Inte bara barnen i kommunen är överrepresenterade när det gäller fetma och övervikt. Siffror från Folkhälsomyndigheten visar att 54 procent av alla över 18 år i kommunen är överviktiga, siffran är värre bland män, 6 av 10 män. Värst är det i Rinkeby-Kista med 57,9 procent, därefter Botkyrka, 56,7 procent, Väsby 56,1 procent och Nykvarn med 55,9. Lägst andel övervikt finns på Lidingö med 34,4 procent.

När det gäller fetma är Sigtuna femma i länet med 17,4 procent av invånare över 18 år sm lider av fetma. I Botkyrka, Nynäshamn och Rinkeby är omkring var femte drabbad av fetma. Järfälla är fyra på listan med 17,4 procent. Lägst andel fetma i länet finns i Danderyd med 5,6 procent. Männen i Sigtuna kommun är bland de ”fetaste” med 18,1 procent som lider av fetma, andelen kvinnor är 16,7 procent.

Källa: Folkhälsokollen

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.