Åtta års fängelse för mordförsök i Valsta

En 19-årig man döms för mordförsök i Valsta i våras. Han sköt en jämnårig man i närheten av en skola.

Domen för skjutningen utanför en skola i Valsta meddelades av Attunda tingsrätt på måndagen, en 19-årig man döms för mordförsök till åtta års fängelse, han ska också betala skadestånd på 215 000 kronor till mannen som skottskadades. Mannen var i samband med fåordig och uttalade sig inte alls om händelsen trots att bevisning kunde knytas till han som gärningsperson.

19-åringen hade stämt träff med målsäganden innan händelsen och i samband med mötet så sköts han med två skott. Han ådrog sig livshotande skador. 19-åringen hävdar att en annan person skjutit mannen, han vill dock inte namnge vem det var. Sammantaget ansåg rätten att det finns bevisning som talar för att 19-åringen är den skyldige.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.