Foto: Tullverket

Åtalas för smuggelförsök av guld

En man från Gävleborg åtalas för att ha smugglat in guld till ett värde över 90 000 kronor.

I mars i år upptäcktes att en man i samband med inresa till Arlanda hade med sig guld till värde av 90 000 kronor, rapporterar SVT Gävleborg. Mannen som nekar till brott åtalas i första hand för att ha undanhållit skatt i andra hand för vårdslös tullredovisning. Åtalet väcks i Hudiksvalls tingsrätt.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.