Foto: Insändarbild

Åtalas för mord på Tingvalla

Den man som misstänks för mordet på Tingvalla tidigare i år åtalas för mord alternativt grov misshandel och grovt vållande till annans död.

En 38-årig man åtalas för mordet på Tingvalla, mannen högg en granne efter en segdragen fejd som pågått några år. Åtalspunkten är i första hand mord alternativt grov misshandel och grovt vållande till annans död. Enligt gärningsbeskrivningen höggs mannen i bröstet, bakhuvudet, ansiktet samt skulderbladen. Mannen ådrog sig en större blödning i lungan som han sedermera avled till följd av.

Mannen åtalas även för ringa narkotikabrott och hot mot tjänsteman, han ska ha hotat och angripit en tjänsteman på kommunen med anledning av en försörjningsstödsärende.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.