En man i 20-årsåldern åtalas för att ha medverkat i en misshandel då flera slog och sparkade på en man i Valsta.
I mitten av juni misshandlades en man grovt i Valsta. Flera personer medverkade i misshandel, de utdelade slag och sparkar mot målsägandens huvud, ett tillhygge ska också ha använts. En av personerna åtalas för grov misshandel. Det rör sig om en man i 20-årsådern. Den åtalade är 22 år gammal och folkbokförd i Märsta. Han åtalas även för ringa narkotikabrott på grund av innehav av 2,55 gram cannabis och två tabletter tramadol.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.