Aspvägen efter att den öppnats upp innan sommarenFoto: Insändarbild

Aspvägen kan stängas igen-Beslut att öppna upp överklagas

En överklagan kring beslutet att öppna upp Aspvägen har kommit till kommunen och därmed riskerar vägen att stängas igen för genomfart.

Innan sommaren öppnades Aspvägen upp för trafik igen efter att ha hållits stängd i flera år. Nu har en överklagan av beslutet kommit in som Länsstyrelsen ska ta ställning till. Hur många som står bakom överklagandet är oklart men skrivelsen hänvisar till att bland annat inga geotekniska undersökningar gjorts samt att inte samtliga boende fått uttala sig före beslutet togs. Polisens utlåtande om trafikfara har inte heller spelat någon roll.

Boende kan den visa upp sprickor av trafiken i sina fastigheter på Aspvägen, Bokvägen och Hasselvägen. Eftersom marken utgörs av gammal sjöbotten som ger dålig stabilitet så förekommer skadliga vibrationer på Aspvägen. Enligt överklagan så vill man hålla vägen stängd tills dess att en seriös utredning, miljökonsekvensundersökning samt geoteknisk konsekvensanalys av vägen genomförts samt att oberoende part analyserar.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.