Christoffer Sahlström i spel. Foto: Swedish Golf Tour
Med vinnarchecken efter tävlingenFoto: Swedish Golf Tour

Arlandastadgolfare vann på Barsebäck

Christoffer Sahlström från Arlandastad Golfklubb vann på lördagen Barsebäck Resort Masters: - Barsebäck är en av Sverige absolut bästa banor där du måste spela väldigt bra golf för att komma runt, det är inte mycket utrymme att missa på. Vinden varierade också från dag till dag så man fick tänka om, säger Christopher Sahlström i ett pressmeddelande.

Arlandastads Golfklubbs Christoffer Sahlström skrällde sig till seger i Barsebäck Resort Masters på Swedish Golf Tour.
– Det är fantastisk skönt, jag hade några slags ledning inför idag men det är alltid nervöst. Jag tyckte vi spelade rätt bra allihop i bollen och jag försökte spela ett stabilt spel och undvika misstag. Det var roligt när det höll hela vägen. Detta är min första seger på Swedish Golf Tour så det var riktigt roligt, säger Christopher Sahlström efter segern.

Christoffer ledde inför sista ronden och höll hela vägen. Han får nu en prischeck på 72 000 kronor och kliver upp på Golfbox Nordic Golf League Ranking från 27 till sju. Han har hittills i år spelat i samtliga sju Nordic Golf Leauge-tävlingar. Nästa tävling går i Österlen 13-15 juni.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.