Foto: Pressbild

Gelba säljer delar av Arlandastad Group

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB köper upp femton procent av Arlandastad Group från Gelba som har planer för en börsintroduktion: - Arlandastad Group och Per Taube som huvudägare har visat att de är en strategisk partner avseende utvecklingen kring Stockholm Arlanda och därmed större infrastrukturprojekt. SBB som är Europas ledande ägare av social infrastruktur räknar med att bidra med ny infrastruktur samt fastighetsutvecklingskunnande för att ytterligare stärka såväl Stockholmsregionen som andra strategiska platser, säger Ilija Batlijan, VD för Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB.

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB, SBB, köper femton procent av Arlandastad Group, tidigare Arlandastad Holding. En rad andra affärer och överenskommelser ingår i förvärvet. Säljare är Gelba management som säljer av delar av sitt innehav i Arlandastad Group.
– Det är givetvis mycket roligt att SBB ser potentialen i vårt bolag och att vi har en gemensam syn på vägen framåt. Genom SBB får vi ytterligare en stark partner med gediget fastighetskunnande, brett nätverk och finansiella muskler som vi kan samverka med i en rad potentiella fastighetsaffärer och därmed skapa värde för såväl hyresgäster, medarbetare, ägare samt samhället i stort, säger Dieter Sand VD, Arlandastad Group.

Arlandastad Group har i sin projektportfölj ett värde uppemot 30 miljarder kronor och man räknar med att skapa förädlingsvinster på 5-7 miljarder per år.
– Även om vi har betydande förädlingspotential kvar i Arlandastad har vi sedan en tid för avsikt att bredda vår verksamhet geografiskt med nya strategiska fastighetsprojekt där vi identifierar en stor förädlingspotential. Vår egen organisation har genom året byggt upp ett gediget kunnande som tillsammans med SBB, som en av Europas ledande fastighetsaktörer, skapar nya möjligheter och än bättre förutsättningar att ger oss en flygande start på att etablera en mer diversifierad fastighetsportfölj, säger Per Taube, grundare och huvudägare av Arlandastad Group via Gelba Management.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.