Med anledning av attacken i Stockholm har Arlanda höjt beredskapen: - Vi har gått upp i stabsläge och anledningen till det är att för att vi vill ha en operativ beredskap för att följa utvecklingen på den här händelsen, säger Anders Porleius, presschef på Swedavia.
Flygtrafiken går som vanligt men det är problem med kollektivtrafiken för att koma till och från Arlanda. Med anledning av attacken har man förstärkt närvaron med vakter och poliser. – Vi kommenterar inte säkerhetsfrågor, säger Anders Porleius, presschef på Swedavia.
Som resenär kommer man uppleva en ökad synlighet, på twitter har det skrivits att stämningen är dämpad på Arlanda. – Vi har ett stabsläge som gäller Arlanda och Bromma flygplats. Det handlar om att när vi går upp i stabsläge så har vi en operativ beredskap och närvaro på bägge flygplatser och om läget förändras att agera i olika frågor, fortsätter Porleius.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.
Notiser Sigtuna kommun har antagit en ny arkitekturpolicy som ska vägleda utvecklingen av allt från stadsdelar och byggnader till parker, landsbygd och offentliga platser. Policyn ska bidra till trygga, hållbara och vackra livsmiljöer där människan står i centrum, enligt kommunen.
Nyheter Under det tredje kvartalet 2025 var sex av tio nyregistrerade personbilar i Sigtuna kommun laddbara, visar statistik som Newsworthy rapporterar.