Det är konstaterat att Arlanda är dyraste flygplatsen att parkera vid.
Snittpriset för att parkera en timme på Arlanda är ca 100 kronor rapporterar Aftonbladet. Arlanda har det dyraste snittpriset i hela Europa med 9,28 Euro. Tvåa är Heathrow med 8,69 E/timmen, Kastrup är femma med 6,69 E/timmen. Billigast är det i rumänska Bukarest där det kostar 1,26 E/timmen. Det går förvisso att lämna av gratis på Arlanda men ska du in och ta emot så behöver du lägga in minst 40 minuter i automaten.
Fotnot: Priset som ligger till grund för undersökningen är timpriset, dock går det att parkera billigare med dygnspris och veckopris.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.
Nyheter Barnafödandet i Sverige nådde en ny bottennivå under 2025. För fjärde året i rad minskade antalet födda barn i landet. I Sigtuna kommun gick utvecklingen däremot åt motsatt håll.
Notiser Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.
Blåljus En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett signalfel mellan Ulriksdal och Helenelund påverkar pendeltågstrafiken på linje 40 mot Uppsala C och linje 41 mot Märsta. Sedan klockan 09.00 stannar tågen inte vid Helenelund.
Blåljus Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.