Det är konstaterat att Arlanda är dyraste flygplatsen att parkera vid.
Snittpriset för att parkera en timme på Arlanda är ca 100 kronor rapporterar Aftonbladet. Arlanda har det dyraste snittpriset i hela Europa med 9,28 Euro. Tvåa är Heathrow med 8,69 E/timmen, Kastrup är femma med 6,69 E/timmen. Billigast är det i rumänska Bukarest där det kostar 1,26 E/timmen. Det går förvisso att lämna av gratis på Arlanda men ska du in och ta emot så behöver du lägga in minst 40 minuter i automaten.
Fotnot: Priset som ligger till grund för undersökningen är timpriset, dock går det att parkera billigare med dygnspris och veckopris.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.