Arbetslösheten i kommunen är klart över länssnittet och i april var drygt 1700 personer arbetslösa.
Arbetslösheten minskar i länet men ökar i kommunen enligt Newsworthy, 7,1 procent var arbetslösa i kommunen i april, det innebär att drygt 1700 gick utan arbete. Newsworthy konstaterar att arbetslösheten i kommunen sedan 2008 legat omkring 0,5 procent över länssnittet medan den nu april låg hela 1,4 procentenheter över. I april minskade arbetslösheten i länet med 0,2 procentenheter till 5,7 procent. Den högsta arbetslösheten finns i Södertälje där mer än var tionde som står till arbetsmarknadens förfogande är arbetslös, lägsta siffran finns på Ekerö med 2,8 procent.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.