Arbetslösheten i kommunen är klart över länssnittet och i april var drygt 1700 personer arbetslösa.
Arbetslösheten minskar i länet men ökar i kommunen enligt Newsworthy, 7,1 procent var arbetslösa i kommunen i april, det innebär att drygt 1700 gick utan arbete. Newsworthy konstaterar att arbetslösheten i kommunen sedan 2008 legat omkring 0,5 procent över länssnittet medan den nu april låg hela 1,4 procentenheter över. I april minskade arbetslösheten i länet med 0,2 procentenheter till 5,7 procent. Den högsta arbetslösheten finns i Södertälje där mer än var tionde som står till arbetsmarknadens förfogande är arbetslös, lägsta siffran finns på Ekerö med 2,8 procent.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.