Foto: Pressbild

Arbetslöshet passerade sju procent i kommunen

Trots de många arbetstillfällena i kommunen är arbetslösheten i Sigtuna kommun 7,1 procent, en siffra som är bland de hösta i länet.

Länsstyrelsen i Stockholm har kartlagt arbetsmarknaden i en rapport och kommit fram till att allt fler är sysselsatta idag, men trots det är arbetslösheten i Sigtuna kommun 7,1 procent, bara i Haninge, Järfälla , Botkyrka och Södertälje är siffrorna högre. Södertälje har högst i länet, nästan dubbelt så många arbetslösa som Sigtuna. Rikssnittet är 7,1 procent och länssnittet 6,1 procent.

Rapporten visar också att Sigtunas befolkning ökat tredje mest bland länets kommuner. Upplands-Bro ökade mest med 3,8 procent, följt av Sundbyberg (3,6) och Sigtuna 3,2 procent.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.