April bästa månaden någonsin för märsta.nu

märsta.nu noterade den bästa månaden någonsin i april med 97 100 användare: - märsta.nu visade att vi är kommuninvånarnas främsta nyhetsmedia för att söka lokal information, kommenterar Daniel Iskander, chefredaktör och ansvarig utgivare.

Besökssiffrorna pekar bara uppåt för märsta.nu, månad efter månad. I april slogs det ett och ett halvt år gamla månadsrekordet från december 2015 då det var 92 000 användare på sidan, det nya rekordet lyder 97 108. Rekord slogs även för totala besök där 363 000 räknades in och visningar, 681 000.
– Vi gör egentligen samma jobba som vi alltid har gjort men vi hade några händelser i april som krävde extra mycket bevakning från vår sida, säger Daniel Iskander, chefredaktör och ansvarig utgivare.

Händelser som drog upp trafiken var så klart gripandet av terroristen Rakhmat Akilov i Steninge allé. Ett tag var det mer än 1000 besök i minuten på märsta.nu då hela Sveriges blickar vände sig mot diket i Steninge allé där terroristen grep. Även rapporteringen kring Uppdrag Gransknings program i Sigtuna kommun om misstänkt vänskapskorruption drog upp siffrorna och artikeln ”Starka reaktioner efter Uppdrag Granskning” drog hela 10 000 läsare.

Även på vår facebooksida har engagemanget varit stort och vi är nu nästan 6300 som gillar sidan. Bara senaste veckan har räckvidden varit 80 000 facebookanvändare.
– Vi gillar engagemanget på Facebook, det är ett bra komplement till diskussionerna på sidan men samtidigt uppmanar vi alla våra läsare att hålla god ton i kommentarerna. Vi spärrar dagligen användare som skriver saker med hot, rasism, spekulation och kallar folk för det ena eller andra, säger Daniel Iskander.

Starkt start i maj
Om takten håller i för maj kommer rekordet på 65 000 unika för månaden att slås inom kort, redan efter två dagar var vi över 20 000 unika besök.
– Vi fortsätter göra det vi gör bäst, att bevaka lokala nyheter dygnet runt, men glöm inte att tipsa oss, vi är mycket tacksamma att vi får in så mycket tips, det gör vårt jobb lättare, konstaterar Daniel Iskander.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.