Bett efter lopporFoto: Insändarbild

Anticimex: Sällsynt med människoloppa

märsta.nu kunde under onsdagen rapportera om skadedjur i lägenheter och en familj som drabbats av loppor. Anticimex bekräftar att det finns en loppa som livnär sig på människor men den är väldigt sällsynt.

En familj i Märsta har drabbats av loppor sedan några månader tillbaka, trots flertal kontakter med skadedjurssanering får man inte bukt på problemet. Anticimex som sanerar åt det aktuella bostadsbolaget svarar i mail till märsta.nu att man inte vill kommentera enskilda ärenden men att det finns en sorts loppa som har människan som värddjur, Pulex Irritans.

Joakim Olsson, platschef på Anticimex Uppsala, uppger att han inte hört att man sanerat mot den under hans år som platschef.
– Jag kan säga att vi gör bara ca 3-4 loppsaneringar per år och då är det mest vanligt med fågelloppor. Själva saneringsmetoden är dimning, eller sprutning runt om i en drabbad bostad kombinerat med att den drabbade får tvätta textilier samt grundligt rengöra boendet med dammsugning och våttorkning, berättar Joakim Olsson, platschef på Anticimex.

Den boende som märsta.nu varit i kontakt med är närmast desperat och mållös. Lopporna äter upp dem och det går inte att fly mer än ut i trappuppgången. En ny sanering och utredning är bokad under juli som man hoppas ska ge effekt. Livet är outhärdligt med ständigt duschande, ibland mitt i natten samtidigt som man går runt och vattenånga lopporna samt sprutar skadedjursmedel runt omkring sig. Man befarar att loppan till och med blivit immun mot skadedjursmedel som sprutas på den.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.