De nya siffrorna för covid-19 visar fem nya fall i kommunen.
Fem nya fall av covid-19 har konstaterats för vecka 33, det innebär att kommunen för sjätte veckan i rad har under tio fall. Vecka 27 var det 22 fall, sedan dess har smittan kraftigt minskat. Sedan pandemin bröt ut och började rapporteras på kommunnivå har 435 fall konstaterats. Sjukdomsfallen per 10 000 invånare är 89 i Sigtuna kommun.
För Region Stockholm är det nu 24 174 fall totalt, 416 fall anmäldes vecka 33, en person har avlidit till följd av viruset och fem personer vårdas i intensivvård. Totalt antal avlidna är nu 2391 personer.
Nyheter Rasam Sheibeh får den nyinrättade tjänsten som energi- och klimatrådgivare i Sigtuna kommun: - Som energiingenjör brinner jag för hållbara energilösningar. Jag kommer att göra mitt yttersta för att hjälpa kommunens invånare att minska sin klimatpåverkan, säger han i ett pressmeddelande.
Nyheter Ett forskningsprojekt på flygbuller kring Arlanda inleds vid KTH: – Nu när det finns både tid och plats i luftrummet över Arlanda på grund av covid-19 ger det en helt unik situation.
Nyheter Upplands-Väsby kommun är missnöjda med det nya riksintresset för Arlanda: - Trafikverkets utspel om tystare flygplan och bättre möjligheter att bygga nära Arlanda, är ett hån mot Väsbyborna. Samtidigt som de talar om det, driver de på för mer buller över Väsby. Det håller inte ihop, säger oppositionsråd Mathias Bohman (S).
Nyheter Fallen av covid-19 i kommunen fortsätter öka och är nu uppe på 248 kommuninvånare för vecka 13. Därmed är Sigtuna värst drabbat i länet i relation till sin befolkning.