Antalet stockholmare på sjukhus minskar nu men drygt 80 får intensivvård.
I en lägesrapport från Region Stockholm meddelas att det är 414 stockholmare på sjukhus, 81 av dessa vårdas i intensivvård. Antalet på sjukhus minskar nu sedan förra veckan då det var över 430 på sjukhus inklusive intensiven. – Det är fortsatt ett oroväckande högt tryck på intensivvården och nedtrappningen för antalet patienter med covid-19 i behov av sjukhusvård totalt går mycket långsamt. Samtidigt är det glädjande att vi från och med idag välkomnar invånare över 50 år till vaccination. Jag uppmanar länets invånare att så snart som det nu erbjuds boka sig för vaccination. Att vaccinera sig och att hålla råd och rekommendationer är det bästa sättet att få ner smittspridningen, säger Johan Bratt, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör.
576 000 länet har fått minst en vaccindos, 152 000 har fått två doser. Andelen vaccinerade över 70 år är 8 av 10. I måndags öppnade man upp för 50+ att vaccinera sig. Totalt sett har 3 av 10 över 18 år fått en dos samt knappt en av tio fått två doser.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.