Antalet stockholmare på sjukhus minskar nu men drygt 80 får intensivvård.
I en lägesrapport från Region Stockholm meddelas att det är 414 stockholmare på sjukhus, 81 av dessa vårdas i intensivvård. Antalet på sjukhus minskar nu sedan förra veckan då det var över 430 på sjukhus inklusive intensiven. – Det är fortsatt ett oroväckande högt tryck på intensivvården och nedtrappningen för antalet patienter med covid-19 i behov av sjukhusvård totalt går mycket långsamt. Samtidigt är det glädjande att vi från och med idag välkomnar invånare över 50 år till vaccination. Jag uppmanar länets invånare att så snart som det nu erbjuds boka sig för vaccination. Att vaccinera sig och att hålla råd och rekommendationer är det bästa sättet att få ner smittspridningen, säger Johan Bratt, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör.
576 000 länet har fått minst en vaccindos, 152 000 har fått två doser. Andelen vaccinerade över 70 år är 8 av 10. I måndags öppnade man upp för 50+ att vaccinera sig. Totalt sett har 3 av 10 över 18 år fått en dos samt knappt en av tio fått två doser.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.