Foto: Genrebild/Arkiv

Anställde illegal arbetskraft-Får böta 94 000 kronor

Biltvätt får böta 94 000 för brott mot utlänningslagen.

En märstabo döms för brott mot utlänningslagen och dennes biltvätt får böta 94 000 kronor efter att två personer utan uppehållstillstånd i Sverige arbetat där. Polisen slog till i april förra året mot biltvätten och grep två personer som inte hade tillstånd att vistas i landet. Enligt domen har märstabon som äger biltvätten inte kontrollerat att de anställda hade uppehållstillstånd via Migrationsverket och Skatteverket.

Mannen döms för brott mot utlänningslagen till dagsböter på drygt 9000 kronor, utöver det ska hans företag utge särskild avgift om 94 000 kronor enligt utlänningslagen för att de haft arbetskraft som inte haft rätt att arbeta i Sverige.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.