Ännu en man utan uppehållstillstånd arbetade på Arlanda
Ännu en man som inte har tillstånd att vistas i landet arbetade på Arlanda avslöjar Aftonbladet.
I helgen rapporterade märsta.nu om att en man utan uppehållstillstånd arbetade på airside som mekaniker. På onsdagen gjordes ett nytt avslöjade av Aftonbladet då det visade sig att ännu en man upptäckts utan uppehållstillstånd.
Även denna man hade en ”badge” och arbetade på airside. Han var efterlyst och skulle utvisas från landet enligt Aftonbladet. Trots att efterlysningen gick ut i flera myndigheters system lyckades han alltså få en tjänstebricka av Swedavia och blivit säkerhetsprövad.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.