Foto: Pressbild

Ännu en man utan uppehållstillstånd arbetade på Arlanda

Ännu en man som inte har tillstånd att vistas i landet arbetade på Arlanda avslöjar Aftonbladet.

I helgen rapporterade märsta.nu om att en man utan uppehållstillstånd arbetade på airside som mekaniker. På onsdagen gjordes ett nytt avslöjade av Aftonbladet då det visade sig att ännu en man upptäckts utan uppehållstillstånd.

Även denna man hade en ”badge” och arbetade på airside. Han var efterlyst och skulle utvisas från landet enligt Aftonbladet. Trots att efterlysningen gick ut i flera myndigheters system lyckades han alltså få en tjänstebricka av Swedavia och blivit säkerhetsprövad.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.