Alliansgruppen bestående av Lars Björling (SfS), Pernilla Bergqvist (L), Karsten Bjärbo (KD), Gill Brodin (C) och Olov Holst (M)Foto: Pressbild

Enad alliansgrupp i valet

Alliansgruppen i Sigtuna har enats om att försöka regera tillsammans efter valet: - Det är mycket glädjande att vi nu kan visa upp en starkt sammanhållen grupp med ambitionen att tillsammans bilda ny kommunledning efter valet i september, säger företrädarna för Alliansgruppen i ett gemensamt uttalande.

Den borgerliga Alliansgruppen har inför valen 2010 och 2014 inte kunnat vara eniga och samlade. 2010 var det Centerpartiet som gick till val med att regera med Socialdemokraterna och Miljöpartiet och 2014 höll Liberalerna låg profil och körde ett eget race i valrörelsen. Nu har dock de borgerliga regerat tillsammans med Miljöpartiet sedan i höstas och beskedet är nu att man går till val tillsammans för en borgerlig kommunledning efter valet.

Alliansgruppen består av Moderaterna, Kristdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Samling för Sigtuna. Under fredagen gick man ut med ett gemensamt uttalande:
– Tillsammans har de fem partierna både förmågan och modet att prioritera det som är viktigt för kommunens invånare. Ett absolut måste när kommunens ekonomi är bräcklig.

Om det blir en alliansledd kommunledning så blir fokus på ordning och reda, en stabil ekonomi, ökad trygghet och att de kommunala kärnverksamheterna förskola, skola, äldreomsorg och omsorg får mer resurser.
– Till skillnad från de senaste årens politiska turbulens i Sigtuna kommun har vi med Alliansgruppen ett stabilt regeringsunderlag som sedan snart ett år styrt kommunen tillsammans och hunnit arbeta upp ett väl fungerande samarbete.

Samarbetet med Miljöpartiet går vidare fram till valet men Miljöpartiet avser gå till val själva. Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande poängterar att nuvarande kommunledning är stabil:
– Vi jobbar på som vanligt till valet och hoppas på en alliansseger och moderatledd allianskommunledning efteråt, säger Holst.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.